”Andreas Granqvist har gjort en resa som är väldigt speciell” | Nyheter i Helsingborg – 24 timmar om dygnet – Helt gratis

”Andreas Granqvist har gjort en resa som är väldigt speciell”

Drömvärvningen hyllas – spår en ljus framtid för klubbens talanger.

André Eriksson

Kl.15:56, 28 januari, 2018

”Andreas Granqvist har gjort en resa som är väldigt speciell”
Andreas Granqvist. FOTO: MATHILDA AHLBERG / BILDBYRÅN

Landslagshjälten Andreas Granqvist är klar för en återkomst i Helsingborgs IF. På söndagseftermiddagen presenterades han under en välbesökt pressträff.

– Det känns bra. Det har varit mycket spekulationer den senaste tiden, men jag har haft en bra kontakt med Krister Azelius (ordförande i HIF). Det känns bra både för egen del och för familjen, säger Andreas Granqvist och fortsätter:

LÄS MER: Klart: Andreas Granqvist återvänder till HIF

– Det är inte optimalt att HIF ligger i superettan. Men känslan har alltid varit att det är Helsingborg som gäller när jag väl flyttar hem. Nu ska vi göra vårt bästa för att ta oss upp i allsvenskan igen, där vi hör hemma.

Guldbollen-vinnaren har skrivit på ett långt kontrakt som sträcker sig över sex och ett halvt år. De första tre och ett halvt åren är spelarkontrakt – och sedan kommer Andreas Granqvist ta över sportchefsrollen under de resterande två åren.

Enligt uppgifter till Fotbollskanalen nobbade Andreas Granqvist ett kontraktsförslag från Krasnodar värt motsvarande 70 miljoner kronor netto, till förmån för en återkomst i HIF. I stället får ”Granen” en sign on-bonus på fem miljoner kronor av Helsingborg.

Granqvist berättar att han bestämde sig för två dagar sedan.

– Jag kommer inte hem för pengarna om man säger så. Då hade jag stannat kvar i Krasnodar, säger landslagskaptenen.

– Jag får mitt andra barn i sommar och vi känner oss nöjda och vill flytta hem och spela i Helsingborgs IF nu.

Gällande framtiden i landslaget är Andreas Granqvist fåordig.

– Inget är bestämt. Som det ser ut nu så har jag ett VM att se fram emot. Janne Andersson har varit tydlig med att ”nu är nu och sen är sen”.

Huvudtränaren Per-Ola Ljung är lyrisk över drömvärvningen.

– Det finns ingen skillnad i hur jag känner gentemot hur förbundskapten Janne Andersson känner. Andreas Granqvist är en ledare, med eller utan bindel, på och utanför planen. Han har personliga kvalitéer och kan hantera ledarskapet utanför planen.

Och han ser en ljus framtid för HIF och den framtida talangutvecklingen.

– De unga talangerna i klubben får alla möjligheter att rådfråga Granqvist hur de ska nå sina drömmar. För Andreas Granqvist har gjort en resa som är väldigt speciell och han vet hur han har gjort det – och nu kan han visa andra hur de ska göra det, säger Per-Ola Ljung.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Beskedet: HIF-premiären är inställd

Förbundet kuggar Örjans vall.

André Eriksson

Kl.19:08, 28 mars, 2018

Beskedet: HIF-premiären är inställd
Foto: Bildbyrån

Den 31 mars skulle superettan sparkas i gång på Örjans vall i Halmstad med match mellan Halmstads BK och Helsingborgs IF.

Men så blir det inte. Anledningen? Svenska fotbollförbundet godkänner inte planen för spel, eftersom den inte anses vara i speldugligt skick. Detta till följd av den långa vintern.

LÄS MER: Kallade HIF för hiv – ber om ursäkt

Det bekräftar både Halmstads BK och Helsingborgs IF via sina hemsidor.

– Det såg ganska ljust ut i början av veckan, men det kom mycket mer snö än prognostiserat igår och därför blir inte Örjans vall spelklar tills på lördag, säger Halmstads klubbchef Susanne Nilsson till klubbens hemsida.

Något nytt datum för matchen är inte spikat.

Texten uppdateras.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Uppgifter: HIF jagar succélagets anfallare

En affär kan bli av redan den här veckan.

André Eriksson

Kl.18:34, 27 mars, 2018

Uppgifter: HIF jagar succélagets anfallare
Johan Bertilsson, till vänster. Foto: Bildbyrån

Sedan Oke Akpoveta lämnat Helsingborgs IF har klubben varit på jakt efter en ersättande anfallare.

Enligt uppgifter till Fotbolldirekt är ett av spåren Östersunds anfallare Johan Bertilsson, 30.

LÄS MER: Efter kaosåret – nu trycker målvaktsstjärnan på gasen

Sajten skriver att Helsingborgs IF har ”framfört konkret intresse” i hopp om att värva anfallaren – och att en affär kan bli av redan den här veckan – men att de också får konkurrens av den allsvenska nykomlingen Dalkurd, som också rycker i Bertilsson.

Johan Bertilsson gjorde sju mål på 19 matcher (elva från start) förra säsongen för Östersund.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Fler kulturbärare lämnar OV Helsingborg

Lägger ner spelarkarriärerna – går in i damlaget.

André Eriksson

Kl.15:44, 21 mars, 2018

Fler kulturbärare lämnar OV Helsingborg
Fredrik Björkman och Gustav Svensson. Montage. Foto: Bildbyrån

Strax efter nedflyttningen till allsvenskan blev det klart att niometersspelaren Henrik Hurtig lämnar OV Helsingborg för att ta över moderklubben Eslövs HF.

Nu meddelar klubben att ännu fler kulturbärare har gjort sina sista matcher i klubben.

LÄS MER: Lämnade OV Helsingborg – sadlar om till tränare

Fredrik Björkman och Gustav Svensson lägger ner spelarkarriärerna – och kommer numera att agera tränare i OV Helsingborgs damlag. Björkman blir assisterande tränare till Joakim Forsberg medan Gustav Svensson ska hjälpa till på målvaktssidan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

HIF:s klubbdirektör tar timeout

Tvingas ta paus från fotbollen: "Har fått rådet från läkare att hålla låg profil"

André Eriksson

Kl.16:42, 23 februari, 2018

HIF:s klubbdirektör tar timeout
Mats-Ola Schulze. Foto: BILDBYRÅN

Helsingborgs IF:s klubbdirektör Mats-Ola Schulze tvingas ta en paus från fotbollen. Det meddelar klubben via sin hemsida.

– 2017 var ett tufft år för alla som arbetar med och inom Helsingborgs IF. Klubbdirektör Mats-Ola Schulze har under sina snart två år på HIF arbetat hårt och intensivt vilket nu lett till att han fått rådet från läkare att hålla låg profil. Vi ber alla att vänligen respektera att Mats-Ola inte kommer att vara närvarande den närmaste tiden, skriver Helsingborgs IF på sin webbsajt.

LÄS MER: Tunga avbräck i HIF – nu ropar tränaren efter nyförvärv

Vidare berättar klubben att Mats-Ola Schulzes arbetsuppgifter kommer att fördelas till personer inom organisationen och till viss del också styrelsen.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Tunga avbräck i HIF – nu ropar tränaren efter nyförvärv

Per-Ola Ljung: "Vi vill ha in två spelare till"

André Eriksson

Kl.13:03, 23 februari, 2018

Tunga avbräck i HIF – nu ropar tränaren efter nyförvärv
Per-Ola Ljung.

Helsingborgs IF var på väg att sno med sig alla tre poängen hem från cupmatchen borta mot klassiska IFK Norrköping i lördags – men föll till slut på målsnöret och fick nöja sig med 1–1 efter en imponerande insats.

Nu är det dags för cupmatch på nytt. I morgon (lördag) ställs HIF mot Örebro SK på bortaplan.

LÄS MER: Blodig Ante hyllade HIF

Och tränaren Per-Ola Ljung har flera tunga avbräck i truppen. Otillgängliga inför mötet är inte mindre än fem spelare: Fredrik Liverstam (knäskada), Johan Persson (fortsatt rehab), Mohammed Abubakari (avstängd), Oke Akpoveta (personliga skäl) och Charlie Weberg (underkroppsskada).

Det får Per-Ola Ljung att vädra sin oro över truppens bredd.

– Rent numerärt är det ett medvetet val där vi utifrån en strategi valt så mycket kvalité som vi kan (i truppen). Då kan såna här situationer dyka upp, säger HIF-tränaren till klubbens hemsida.

Nu öppnar han för förstärkningar.

– Vi är inte riktigt färdiga (på övergångsmarknaden), jag har pratat tidigare om att vi vill ha in två spelare till som är tillräckligt bra och motsvarar den stentuffa och knallhårda målsättningen det här året, säger Per-Ola Ljung.

Om att möta sin gamla klubb Örebro SK säger tränaren så här:

– Det ska bli kul att komma upp och spela igen. En tuff match mot ett allsvenskt motstånd. Örebro är en stabil allsvensk klubb som kommer att testa oss till hundra procent. Det kommer att bli spännande.

Avspark 14.00 på lördag.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng